I. Czym jest Networking, czym nie jest i dlaczego warto stosować Networking w trakcie poszukiwania pracy?
Czym jest Networking?
Gdy poszukujesz najlepszego miejsca do zamieszkania, wyjazdy na wakacje, samochodu, lub zbierasz informacje na temat studiów podyplomowych, kursy języka obcego lub szkolenia, które Cię interesuje szukasz informacji wśród otaczających Cię osób.
Podejrzewam, że zazwyczaj otrzymujesz bardzo wiele informacji, czasem nawet więcej niż się spodziewasz, czy potrzebujesz. W oparciu o otrzymane informacje podejmujesz decyzje i dobrze wiesz, jak trudno byłoby radzić sobie bez wsparcia otoczenia. Często także to Ty jesteś proszony o udzielnie informacji, opinię, którą inni wykorzystują w trakcie dokonywania swoich wyborów- zarówno tych dużych, istotnych, jak i codziennych znacznie mniejszych.
Taki proces jest kluczem do networkingu, czyli budowania sieci kontaktów za pomocą ciągłych relacji, których celem jest udzielnie sobie wsparcia i pomocy. Każdy z nas posiada doświadczenia związane z budowaniem sieci kontaktów (networkingiem), ponieważ żaden człowiek nie jest atomem i potrzebujemy otoczenia na każdym etapie swojego życia, zarówno w sferze osobistej jak i zawodowej.
Sztuka networkingu polega na wykorzystaniu tych codziennych doświadczeń dotyczących relacji z osobami, które żyją dookoła nas i z którymi mamy codzienny kontakt.
Cechy Networkingu:
b. Czym nie jest Networking?
c. Dlaczego warto stosować Networking w trakcie poszukiwania pracy?
Badania dowodzą, że Networking jest skuteczniejszy niż wszystkie inne metody poszukiwania pracy razem wzięte. Według badań ok. 65% do 85% posad udaje się znaleźć dzięki pomocy, jaka płynie z sieci kontaktów
Zamiast siedzieć w domu i odpowiadać w sposób pasywny na ogłoszenia, odpowiadamy na ogłoszenia, które nigdzie indziej się jeszcze nie ukazały Networking jest nie tylko najlepszym sposobem znalezienia nowej pracy, stanowi także nieocenioną metodę kierowania karierą zawodową w trakcie całego naszego okresu zatrudnienia.
II. Strategia budowania sieci kontaktów
Tworzenie sieci kontaktów nie jest wyłącznie domeną osób towarzyskich, lub takich, które swoje powodzenie zawodowe budują jedynie na prywatnych kontaktach. Są faktycznie takie osoby posiadające cechy, które znacznie ułatwiają im kontakt z otoczeniem i nawiązywaniem nowych kontaktów należą one jednak do mniejszości.
Jak dowodzą badania stanowią one jedynie 10% wszystkich ludzi. Cała reszta musi kształtować w sobie potrzebne umiejętności.
Ucząc się nowych zachowań można nauczyć się efektywnie budować sieć kontaktów.
Od czego zależy nasza skuteczność?
70 % nastawienie, 20% umiejętności,10% szczęście
Każde 2 osoby na ziemi dzieli jedynie znajomość z 6 innymi osobami jest to tzw. szósty stopień oddalenia między 2 wybranymi przypadkowo osobami.
Jeśli zależy nam na kontakcie z konkretną osobą możemy do niej dotrzeć wykorzystując przy tym kontakt z maksymalnie 6 osobami. Taki łańcuszek pozwoli nam dotrzeć do każdego celu jaki sobie obierzemy.
Szukamy konkretnego wsparcia musimy znać swój cel. Jest to warunek konieczny - w myśl zasady, „jeśli nie wiesz, czego chcesz nigdy tego nie dostaniesz”.
Celem może być zarówno dotarcie do ciekawej oferty pracy, jak i zdobycie informacji na temat interesującej nas firmy, lub branży.
Realizacje naszego celu należy traktować jak osobistą kampania marketingową. Musi ona składać się z:
celu, analizy dostępnej i potencjalnej sieci, określenia strategii i planu działanie oraz sporządzania notatek w trakcie jej realizacji, a także gotowości do podjęcia ryzyka.
Networking wymaga cierpliwości, można się go nauczyć, wymaga zaplanowanego działania, ale również dopuszcza możliwości zmian, twórczego myślenia i kreatywności w tworzeniu więzi.
Gdzie szukać?
W zależności do charakteru kontaktu można je podzielić na:
III. Metody Networkingu - główne zasady
Tworzenie sieci może nastąpić wszędzie: poczynając od niezobowiązujących rozmów, a kończąc na konferencjach, którym towarzyszą zaplanowane spotkania:
- organizowane (konferencje, zjazdy, spotkania klubów i stowarzyszeń)
- sytuacje, w których tworzenie sieci kontaktów nie jest działaniem pierwszoplanowym, ale może przesunąć się na pierwszy plan
Metody nawiązywania kontaktów:
Prośba o rekomendację jako metoda osiągania naszych celów i rozszerzania sieci kontaktów.
Zamiast prosić znajomych o znalezienie pracy można zgłosić do nich z prośbą o radę, opinię na temat naszej strategii poszukiwań. Wówczas pokazujemy naszym znajomym, ze mogą nam pomóc, bez względu na to czy mają dla nas ofertę pracy czy też nie. Jeśli zależy nam na kontakcie z konkretną osobą, która potencjalnie mogłaby nam pomóc, ale nie znamy jej, należy zastanowić się do kto ja zna i poprosić znajomą nam osobę o rekomendację. W ten sposób działając zyskujemy wiarygodność.
Spotkanie, w trakcie, którego dążysz do uzyskania informacji mających Ci pomóc w podjęciu decyzji może mieć formę spotkania umówionego, rozmowy telefonicznej. Najskuteczniejszą formą jest spotkanie (tylko tedy można wzbudzić zaufanie i bardziej zobowiązujące zapewnienie w cztery oczy) poprzedzone wcześniej rozmową telefoniczną.
Spotkanie osobiste ma wpływ na zaangażowanie osoby w rozwiązanie naszego problemu. Według zasady: im lepsza znajomość tym lepsza pomoc.
Do spotkania należy się przygotować: należy podejść do tego jak do zadania, tj. analiza, plan, strategia, notatki.
Przed takim spotkaniem należy zebrać maksymalnie dużo informacji, aby pytania były faktycznie rzeczowe i pomocne. Nie pytamy o dane, które są łatwo dostępne.
1. Rozmowa telefoniczna:
Autoprezentacja:
To krótka wypowiedź (30-60 sekund), która pokazuje, kim jesteś i czego potrzebujesz?
Aby autoprezentacja była skuteczna należy:
- poznać siebie tj. swoje słabe mocne strony, wartości, osiągnięcia i zainteresowania
- znać swój cel, czyli musisz wiedzieć, czego chcesz
Autoprezentacja:
1. Kim jesteś?
2. Twoje mocne strony poparte faktami
3. Czego szukasz?
Na przykład tak:
„Mam 8 letnie doświadczenie w pracy w dziale handlowym, w dużej międzynarodowej firmie związanej branżą elektrotechniczną. Chciałbym wykorzystać swoją wiedzę techniczną w mniejszej firmie, w której mógłbym zbudować sprawnie funkcjonujący dział handlowy, w branzy elektrotechnika lub IT.
W trakcie mojej kariery zawodowej zawsze chwalono moją umiejętność myślenia strategicznego i biznesowego podejścia np. w trakcie pracy w firmie XYZ stworzyłem nowe procedury obsługi klienta i nową strategię handlowa, która przyczyniła się do zwiększenia liczby klientów o 20% w skali roku.
Ponieważ dobrze się Pan orientuje w rynku informatycznym, chciałabym poprosić o możliwość półgodzinnej rozmowy na temat branży IT np. w czasie lunchu. Jestem bardzo zainteresowany poznaniem Pana opinii na temat moich zawodowych planów, jak również odnośnie perspektyw rozwoju dla tego rynku oraz wskazanie firm, które mogłyby być interesujące dla mnie”
Spotkania networkingowe (imprezy, spotkania)
Nawiązywanie kontaktów w trakcie rożnego typu spotkań jest łatwiejsze ze względu na mniej formalny charakter ale i tutaj należy pamiętać o podstawowych zasadach aby nie zaprzepaścić szansy nawiązania ciekawych kontaktów:
Gdy kontakt jest już nawiązany przechodzimy do znacznie trudniejszego zadania tj. utrzymania i rozwijania relacji. Oczywiście trudno jest nam się kompletnie zmienić, ale należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, które powinny nam ułatwić tworzenie sieci kontaktów:
Kiedy trudno Ci się przełamać do kontaktu:
Networking to nie jest nieprzyjemny obowiązek. Co prawda aby go stosować musimy wziąć na siebie dodatkowe obowiązki, narzucić sobie dodatkowy wysiłek, co czasem przychodzi z trudem i skazuje nas na konieczność radzenie sobie z przeciwnościami. Tym niemniej jest również dla nas źródłem satysfakcji.
Takim samym, źródłem satysfakcji mogą być dla nas kontakty z innymi. Jeśli potrafi stworzyć sobie solidne podstawy swoich działań networkingowych, które pozwolą na sprawne wykorzystywanie równych technik, uda Ci się z pewnością pokonać trudne sytuacje i działać skutecznie przy mniejszym wysiłku z Twojej strony. A gdy networking na stałe zagości w Twoim życiu, nie będziesz postrzegał jej jako dodatkowy ciężar.
Networking jest skuteczny przy założeniu, że stosujemy go w sposób systematyczny. Musimy sobie zdawać sprawę, że nasze życie nie odmieni się w krótkim czasie, jest to, bowiem proces, który w miarę swojego biegu z pewnością będzie przynosił efekty, choć czasami jeden kontakt może okazać się pomocny dopiero po upływie wielu lat.
Im wcześniej zaczniemy siać ziarno, tym wcześniej możemy liczyć na plony.
Należy się uzbroić w cierpliwość i mając na uwadze nasze cele z pozytywnym nastawieniem zacząć działać: konsekwentnie i konstruktywnie.
„Aby wspiąć się na wyżyny sukcesu nie potrzeba coraz to nowych metod i umiejętności ale coraz to nowych przyjaciół”
Jeffrey Gitomer
Materiały zostały opracowane przez konsultantów Banku Danych o Inżynierach
Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie, publiczne używanie niniejszych materiałów tylko za zgodą autora.
Bank Danych o Inżynierach
e-mail: biuro@bdi.com.pl